Liečivé rastliny
Čo sú liečivé rastliny???
Liečivé rastliny sú divo rastúce alebo pestované rastliny obsahujúce rôzne účinné látky, ktoré sú obsiahnuté v kvetoch, listoch, v plodoch i koreňoch. Používajú sa na liečenie.Mnohé rastliny sú vo väčšej koncentrácií jedovaté. Používajú sa čerstvé, sučené alebo inak spracované. Spracovávajú sa vo forme čajov, obkladov, výplachy a iné. Na liečba pomocou rastlín, respektívne liekovými formami pripravenými priamo z liečivých rastlín sa využíva fytoterapia. Liečivé rastliny Vám môžu dodať silu, aby ste sa v prípade choroby mohli vydať na cestu liečenia človeka v jeho celistvosti.
"Všetky vrchy, pohoria, všetky lúky a lesy
sú prirodzené lekárne."
(Paracelsus)
História liečivých rastlín
Liečba bylinami je stará niekoľko tisíc rokov. V priebehu histórie bola opakovane zatlačená do úzadia, ale vždy na škodu výsledkov liečby. Začíname na ňu opäť zabúdať?
Liečivé rastliny sa používajú na uzdravovanie ľudí od nepamäti. Najstaršie záznamy o rastlinnom lekárstve pochádzajú z Číny, a to tisícky rokov pred naším letopočtom. Ďalšie početné záznamy pochádzajú z Egypta, tiež z Indie a od Aztékov, Inkov a Májov. Do Európy prenikla väčšina poznatkov z Ríma, kde pôsobili prevažne grécki lekári. Medzi tých najznámejších patria Asklepios, Hippokrates a Galenos.
Na našom území boli do 15.st. vzdelaní lekári skôr výnimkou, a sústreďovali sa na panovníckych dvoroch. Široké masy bežných ľudí liečili prevažne duchovní. V 16. A 17. storočí sa začali lekári usádzať aj vo väčších mestách, medzi bežným obyvateľstvom vykonávali prax remeselní ranhojiči. V 17. Storočí sa rozmohla výroba liečiv v oblasti Kláštora pod Znievom, kde sa obyvatelia priúčali výrobe liečivých olejov, vôd a mastí od mníchov.
V 18.storočí boli vydané prvé oficiálne lekárske liekopisy, ktoré boli založené prevažne na rastlinnej liečbe. V druhej polovine 18.storočia definoval nemecký lekár Samual F. Hahneman novú liečebnú metódu – homeopatiu, ktorá stojí na rozhraní ľudového liečiteľstva a modernej medicíny.
V 20. storočí patrila k najvýznamnejším ľudovým liečiteľom Ľudmila Thurzová. Na jej úspechy nadviazal dr. Fedor Thurzo (1907 – 1986), ktorý bol zostavovateľom a spoluautorom Malého atlasu liečivých rastlín, ktorý sa rozšíril po celej Európe.
Moderná medicína sa na silu liečivých rastlín často zabúda a dnes už málokto vie, ktorá bylinka ako vyzerá, aký má aký účinok a ako sa na liečivé účely používa.
(https://www.mindandbody.sk)